ˇōˇ‚ Study in Europe

Webinar Schedule

European Higher Education Virtual Fair 2022

Welcome to European Higher Education Virtual Fair (EHEVF) 2022

EHEVF 2022 Webinar Schedule:

AUDITORIUM - TRACK 1

(Austria, Belgium, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France)
Indian Standard Time Session Name of the Institution Name of the Speaker EU Country
12:30 1 Delegation of European Union Ugo ASTUTO,
Ambassador of the European Union to India
EU
12:45 2 Erasmus+ Scholarship Programme, European Commission Adrian Veale EU
13:00 3 Central European University Zsuzsa Papp Austria
13:15 4 University of Antwerp Kim Boeye Belgium
13:30 5 Vrije Universiteit Brussel Maarten Gernay Belgium
13:45 6 The Cyprus Institute of Neurology & Genetics Andria Ioakem Cyprus
14:00 7 Frederick University Chara Aloneftou Cyprus
14:15 8 Cyprus Ministry Of Education, Sport And Youth Popi Economidou Appios Cyprus
14:30 9 Cyprus University of Technology Demetra Katsari Cyprus
14:45 10 European University Cyprus Andreas Efstathiou Cyprus
15:00 11 University of Cyprus Mathaios Panteli, Marina Neophytou & Triantafyllos Stylianopoulos Cyprus
15:15 12 University of Ostrava Marketa Mikova Czech Republic
15:30 13 University of South Bohemia in ńĆesk√© Budńõjovice Diana Koc√°bkov√° Czech Republic
15:45 14 Embassy of the Czech Republic in India Filip Dufek Czech Republic
16:00 15 Aarhus University Sarah Gram Denmark
16:15 16 Aalborg University Anna Diaz Korsaa Denmark
16:30 17 Study in Estonia Piret Puuorg Estonia
16:45 18 University of Tartu Pille-Riin Makilla Estonia
17:00 19 Tampere University of Applied Sciences (TAMK) Linda Laaksonen Finland
17:15 20 University of Eastern Finland Anna Jetsu Finland
17:30 21 Aalto University Eeva Kristiina Liinamo-Liukku Finland
17:45 22 University of Turku Suvi-Anni Huhtinen Finland
18:00 23 Campus France India Rachit Dhawan France
18:15 24 Institut Supérieur d'Electronique de Paris Hang Sun France

AUDITORIUM - TRACK 2

(Germany, Greece, Hungary, Ireland, Italy, Latvia, Lithuania, Malta, Netherlands)
Indian Standard Time Session Name of the Institution Name of the Speaker EU Country
12:30 1 Delegation of European Union Ugo ASTUTO,
Ambassador of the European Union to India
EU
12:45 2 Erasmus+ Scholarship Programme, European Commission Adrian Veale EU
13:00 3 University of Europe for Applied Sciences Prasham Gautam Germany
13:15 4 Jacobs University Bremen Erin Doby Germany
13:30 5 DAAD Apoorv Mahendru Germany
13:45 6 Study in Greece Antonis Mallidis Greece
14:00 7 University of Debrecen Laszlo Kozma Hungary
14:15 8 Griffith College Manika Chaudhary Ireland
14:30 9 Dublin Business School Prasad Kholli Ireland
14:45 10 Uni-Italia (Italian National Agency) Yashashree Uchil Italy
15:00 11BreakBreakBreak
15:15 12 Bocconi University Veronica Sullo Italy
15:30 13 Vita-Salute San Raffaele University Angela Romolo Italy
15:45 14 University of Trento Jonathan Bibee Italy
16:00 15 University of Genoa Andrea Previtera Italy
16:15 16 University of Padua Camilla Andreani Italy
16:30 17 Liepaja University Erika Lauberga Latvia
16:45 18 Vytautas Magnus University Vaidas Daciola Lithuania
17:00 19 Vilnius Gediminas Technical University (VILNIUS TECH) Dovilńó Jodenytńó Lithuania
17:15 20 University Of Malta Matthew Zammit Malta
17:30 21 University of Twente Rushali Panicker Netherlands
17:45 22 Eindhoven University of Technology Dennis Baas Netherlands
18:00 23 University of Groningen Sanjay Pandey Netherlands
18:15 24 Wageningen University and Research Meenakshi Kaul Netherlands
18:30 25 Radboud university Neelanjana Netherlands
18:45 26 Hanze University of Applied Sciences Groningen Anneke Boonstra Netherlands

AUDITORIUM - TRACK 3

(Poland, Portugal, Romania, Spain, Sweden)
Indian Standard Time Session Name of the Institution Name of the Speaker EU Country
12:30 1 Delegation of European Union Ugo ASTUTO,
Ambassador of the European Union to India
EU
12:45 2 Erasmus+ Scholarship Programme, European Commission Adrian Veale EU
13:00 3 Cracow University of Technology Agnieszka Piekarz Poland
13:15 4 WrocŇāaw University of Science and Technology Ewa Markowska Poland
13:30 5 Faculty of Sciences of the University of Lisbon Pedro Almeida Portugal
13:45 6 Study & Research In Portugal | Agência Nacional Erasmus+ EF Isabel Mesquita Portugal
14:00 7 University of Tr√°s-os-Montes and Alto Douro Rosa Rebelo Portugal
14:15 8 University of the Azores Maria Amélia Fonseca Portugal
14:30 9 Instituto Politécnico de Tomar Rosa Nico Portugal
14:45 10 ISCET- Higher Institute of Business Sciences and Tourism Adalberto Dias de Carvalho Portugal
15:00 11 University of Algarve Filipe Lage & Nataliya Butenko Portugal
15:15 12BreakBreakBreak
15:30 13 University of Beira Interior Cl√°udia Rodrigues de Sousa & Nuno Barata Portugal
15:45 14 Politehnica University of Timisoara Claudia Stoian Romania
16:00 15 IQS Ramon Llull Univesity Marta Ruiz Spain
16:15 16 UIC Barcelona Caterina Reig Spain
16:30 17 Universitat Politècnica De Catalunya·Barcelonatech Maribel Castillo Spain
16:45 18 Jönköping University Asman Ahmad Sweden
17:00 19 Linnaeus University Henrik Edlund Sweden
17:15 20 Mälardalen University Enkhluun Enkhmandakh Sweden
17:30 21 Lund University Rebecca van der Steen Sweden
17:45 22 Linköping University Therese Winder Sweden
18:00 23 Halmstad University Stig Perttu & Kalyani Pillalamarri Sweden
18:15 24 University of Skövde Karin Jonegård Sweden

AUDITORIUM - TRACK 1

(Austria, Belgium, Bulgaria, Cyprus, Czech Republic, Estonia, Finland, France, Germany)
Indian Standard Time Session Name of the Institution Name of the Speaker EU Country
12:30 1 Delegation of European Union Ugo ASTUTO,
Ambassador of the European Union to India
EU
12:45 2 Erasmus+ Scholarship Programme, European Commission Adrian Veale EU
13:00 3 Central European University Zsuzsa Papp Austria
13:15 4 University of Antwerp Kim Van Overvelt Belgium
13:30 5 University of Economics-Varna Yordanka Georgieva Bulgaria
13:45 6 PHILIPS University Eleni Constantinou Cyprus
14:00 7 Frederick University Chara Aloneftou Cyprus
14:15 8 American College (AC) LTD Tasos Anastasiou Cyprus
14:30 9 City Unity College Nicosia Anthoula Koupepia Cyprus
14:45 10 Cyprus Ministry Of Education, Sport And Youth Popi Economidou Appios Cyprus
15:00 11 Cyprus University of Technology Demetra Katsari Cyprus
15:15 12 Mediterranean Institute of Management Kyprianos Nicolaides Cyprus
15:30 13 University of Cyprus Marios Theodosiou Cyprus
15:45 14 Embassy of the Czech Republic in India Filip Dufek Czech Republic
16:00 15 Study in Estonia Piret Puuorg Estonia
16:15 16 University of Tartu Pille-Riin Makilla Estonia
16:30 17 Tampere University of Applied Sciences (TAMK) Piri Hiltunen Finland
16:45 18 Hanken School of Economics Natalia Boltovskaya Finland
17:00 19 Aalto University Eeva Kristiina Liinamo-Liukku Finland
17:15 20 University of Turku Suvi-Anni Huhtinen Finland
17:30 21 IAE Aix Marseille Graduate Business school Mariana Tesovic France
17:45 22 Grenoble Ecole De Management Nishit Jain France
18:00 23 Campus France India Divya Saxena France
18:15 24 ESC Clermont Business School Mohamed Elzayadi France
18:30 25 Montpellier Business School Judith Mayela France
18:45 26 EM Strasbourg Business School Sai Anuraag Thanniru France
19:00 27 IESEG School of Management Nithin Joseph France
19:15 28 University of Europe for Applied Sciences Prasham Gautam Germany

AUDITORIUM - TRACK 2

(Greece, Ireland, Italy, Latvia, Lithuania, Malta)
Indian Standard Time Session Name of the Institution Name of the Speaker EU Country
12:30 1 Delegation of European Union Ugo ASTUTO,
Ambassador of the European Union to India
EU
12:45 2 Erasmus+ Scholarship Programme, European Commission Adrian Veale EU
13:00 3 Study in Greece Diana Zhong Greece
13:15 4 MBA International, Athens University of Economics and Business Klas Eric Soderquist Greece
13:30 5 Athens University Of Economics And Business (Msc In International Shipping, Finance And Management) Emmanouil Kavussanos Greece
13:45 6 Athens University of Economics and Business- MSc program in Financial Management Georgia Siougle Greece
14:00 7 Griffith College Manika Chaudhary Ireland
14:15 8 ICD Business School Vincent Barry Ireland
14:30 9 Independent College Dublin Owen Keating Ireland
14:45 10 Dublin Business School Prasad Kholli Ireland
15:00 11 Uni-Italia (Italian National Agency) Yashashree Uchil Italy
15:15 12BreakBreakBreak
15:30 13 Bocconi University Veronica Sullo Italy
15:45 14 Vita-Salute San Raffaele University Angela Romolo Italy
16:00 15 University of Trento Jonathan Bibee Italy
16:15 16 IULM University Alberto Parravicini Italy
16:30 17 University of Genoa Andrea Previtera Italy
16:45 18 University of Padua Camilla Andreani Italy
17:00 19 Liepaja University Erika Lauberga Latvia
17:15 20 Vytautas Magnus University Vaidas Daciola Lithuania
17:30 21 LCC International University Vidmante Tamasauskiene Lithuania
17:45 22 Vilnius Gediminas Technical University (VILNIUS TECH) Dovilńó Jodenytńó Lithuania
18:00 23 Institute of Tourism Studies Andrew Debattista Malta
18:15 24 University Of Malta Matthew Zammit Malta

AUDITORIUM - TRACK 3

(Netherlands, Poland, Portugal, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden)
Indian Standard Time Session Name of the Institution Name of the Speaker EU Country
12:30 1 Delegation of European Union Ugo ASTUTO,
Ambassador of the European Union to India
EU
12:45 2 Erasmus+ Scholarship Programme, European Commission Adrian Veale EU
13:00 3 University of Twente Rushali Panicker Netherlands
13:15 4 University of Groningen Sanjay Pandey Netherlands
13:30 5 Radboud university Neelanjana Netherlands
13:45 6 Hanze University of Applied Sciences Groningen Anneke Boonstra Netherlands
14:00 7 Maastricht School of Management Alina Prapagic Netherlands
14:15 8 WrocŇāaw University of Science and Technology Ewa Markowska Poland
14:30 9 Study & Research In Portugal | Agência Nacional Erasmus+ EF Isabel Mesquita Portugal
14:45 10 University of Tr√°s-os-Montes and Alto Douro Rosa Rebelo Portugal
15:00 11 University of the Azores Maria Amélia Fonseca Portugal
15:15 12 Instituto Politécnico de Tomar Rosa Nico Portugal
15:30 13 ISCET- Higher Institute of Business Sciences and Tourism Adalberto Dias de Carvalho Portugal
15:45 14 Portucalense University/Universidade Portucalense Susana Correia da Silva Portugal
16:00 15BreakBreakBreak
16:15 16 ISAG - European Business School Catarina Lopes Portugal
16:30 17 University of Beira Interior Cl√°udia Rodrigues de Sousa & Nuno Barata Portugal
16:45 18 Politehnica University of Timisoara Claudia Stoian Romania
17:00 19 Bratislava University of Economics and Management Marian Kovac Slovakia
17:15 20 University of Economics in Bratislava Diana Mydliarov√° Slovakia
17:30 21 University of Ljubljana, School of Economics and Business Martina Sagir Slovenia
17:45 22 IQS Ramon Llull Univesity Marta Ruiz Spain
18:00 23 UCAM Anand Pandey Spain
18:15 24 UIC Barcelona Caterina Reig Spain
18:30 25 Jönköping University Asman Ahmad Sweden
18:45 26 Linnaeus University Henrik Edlund Sweden
19:00 27 Linköping University Therese Winder Sweden
19:15 28 Halmstad University Stig Perttu & Kalyani Pillalamarri Sweden

AUDITORIUM - TRACK 1

(Belgium, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany)
Indian Standard Time Session Name of the Institution Name of the Speaker EU Country
12:30 1 Delegation of European Union Ugo ASTUTO,
Ambassador of the European Union to India
EU
12:45 2 Erasmus+ Scholarship Programme, European Commission Adrian Veale EU
13:00 3 University of Antwerp Annelies Haeverans Belgium
13:15 4 PHILIPS University Eleni Constantinou Cyprus
13:30 5 Mesoyios College Elena Karafotia Cyprus
13:45 6 Frederick University Chara Aloneftou Cyprus
14:00 7 American College (AC) LTD Tasos Anastasiou Cyprus
14:15 8 City Unity College Nicosia Anthoula Koupepia Cyprus
14:30 9 Cyprus Ministry Of Education, Sport And Youth Popi Economidou Appios Cyprus
14:45 10 European University Cyprus Andreas Efstathiou Cyprus
15:00 11 P.A. College Filippos Loizou Cyprus
15:15 12 University of Ostrava Marketa Mikova Czech Republic
15:30 13 Aalborg University Anna Diaz Korsaa Denmark
15:45 14 Study in Estonia Piret Puuorg Estonia
16:00 15 University of Tartu Pille-Riin Makilla Estonia
16:15 16 Tampere University of Applied Sciences (TAMK) Piri Hiltunen Finland
16:30 17 University of Eastern Finland Anna Jetsu Finland
16:45 18 Grenoble Ecole De Management Nishit Jain France
17:00 19 Campus France India Sabari Kishor France
17:15 20 ESC Clermont Business School Angele Pradier France
17:30 21 Montpellier Business School Caria Marla Sison France
17:45 22 IESEG School of Management Nithin Joseph France
18:00 23 University of Europe for Applied Sciences Prasham Gautam Germany
18:15 24 Jacobs University Bremen Nicoleta Dvornicov Germany

AUDITORIUM - TRACK 2

(Greece, Hungary, Ireland, Italy, Latvia, Lithuania, Malta)
Indian Standard Time Session Name of the Institution Name of the Speaker EU Country
12:30 1 Delegation of European Union Ugo ASTUTO,
Ambassador of the European Union to India
EU
12:45 2 Erasmus+ Scholarship Programme, European Commission Adrian Veale EU
13:00 3 Study in Greece Antonis Mallidis Greece
13:15 4 University of P√©cs P√©ter √Ārvai Hungary
13:30 5 University of Debrecen Dora Monus Hungary
13:45 6 Griffith College Manika Chaudhary Ireland
14:00 7 ICD Business School Vincent Barry Ireland
14:15 8 Independent College Dublin Owen Keating Ireland
14:30 9 Dublin Business School Prasad Kholli Ireland
14:45 10 Uni-Italia (Italian National Agency) Yashashree Uchil Italy
15:00 11BreakBreakBreak
15:15 12 IUAD Martina Marchese Italy
15:30 13 Bocconi University Veronica Sullo Italy
15:45 14 Vita-Salute San Raffaele University Angela Romolo Italy
16:00 15 University of Trento Jonathan Bibee Italy
16:15 16 IULM University Alberto Parravicini Italy
16:30 17 University of Padua Camilla Andreani Italy
16:45 18 Liepaja University Erika Lauberga Latvia
17:00 19 Vytautas Magnus University Vaidas Daciola Lithuania
17:15 20 LCC International University Vidmante Tamasauskiene Lithuania
17:30 21 Vilnius Gediminas Technical University (VILNIUS TECH) Dovilńó Jodenytńó Lithuania
17:45 22 Institute of Tourism Studies Andrew Debattista Malta
18:00 23 University Of Malta Matthew Zammit Malta

AUDITORIUM - TRACK 3

(Netherlands, Poland, Portugal, Romania, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden)
Indian Standard Time Session Name of the Institution Name of the Speaker EU Country
12:30 1 Delegation of European Union Ugo ASTUTO,
Ambassador of the European Union to India
EU
12:45 2 Erasmus+ Scholarship Programme, European Commission Adrian Veale EU
13:00 3 University of Twente Rushali Panicker Netherlands
13:15 4 Eindhoven University of Technology Dennis Baas Netherlands
13:30 5 University of Groningen Sanjay Pandey Netherlands
13:45 6 Radboud university Neelanjana Netherlands
14:00 7 Hanze University of Applied Sciences Groningen Anneke Boonstra Netherlands
14:15 8 Cracow University of Technology Agnieszka Piekarz Poland
14:30 9 Wroclaw University of Science and Technology Ewa Markowska Poland
14:45 10 Study & Research In Portugal | Agência Nacional Erasmus+ EF Isabel Mesquita Portugal
15:00 11 NOVA University Lisbon Henrique Lopo Portugal
15:15 12 Portucalense University/Universidade Portucalense Susana Correia da Silva Portugal
15:30 13 ISAG - European Business School Catarina Lopes Portugal
15:45 14 Politehnica University of Timisoara Claudia Stoian Romania
16:00 15 Bratislava University of Economics and Management Marian Kovac Slovakia
16:15 16 University of Economics in Bratislava Diana Mydliarov√° Slovakia
16:30 17 University of Ljubljana, School of Economics and Business Martina Sagir Slovenia
16:45 18 IQS Ramon Llull Univesity Marta Ruiz Spain
17:00 19 UCAM Anand Pandey Spain
17:15 20 UIC Barcelona Caterina Reig Spain
17:30 21 Jönköping University Asman Ahmad Sweden
17:45 22 Mälardalen University Enkhluun Enkhmandakh Sweden
18:00 23 University of Skövde Karin Jonegård Sweden